Podstawa programowa CKE

10/08/2017

Zastanawiasz się, co będzie na maturze? CKE daje Ci gotową listę wszystkich zagadnień, które Cię obowiązują. Gorąco zachęcam do przerabiania materiału lub powtórek, mając obok podręcznika także wydrukowaną podstawę programową.

Zagadnienia w podstawie programowej należy rozumieć dosłownie nie ma w niej ukrytych haczyków czy podtekstów, a wypisane w niej tematy są wystarczające- to znaczy- jeśli jest jakiś wspomniany jakiś proces, to na pewno trzeba go umieć, ale nie trzeba szukać informacji „dookoła” niego. Są wymienione jakieś enzymy? To te enzymy należy znać. To jest odpowiedź na pytanie, czy do matury z biologii trzeba mieć wiedzę ponad podręcznik i szukać zagadnień w Campbellu czy w Biologii Vileego- otóż nie, nie trzeba. Upewnij się jednak, że znasz swój podręcznik co do słowa.

Trzeci etap edukacyjny oznacza gimnazjum, czwarty– liceum. Do matury obowiązują zagadnienia z liceum i wszystkich poprzednich etapów edukacyjnych. Większość materiału się powtarza, jednak są zagadnienia gimnazjalne nieporuszane już w liceum, takie jak dokładna systematyka i podstawowe reakcje niektórych związków, albo parki narodowe, co zaskoczyło maturzystów w 2016 roku. Wyróżniłam strony, które nas najbardziej interesują, żeby łatwiej Ci było wydrukować te podstawy.

Podstawa programowa Chemia 2015 str. 1-19

https://drive.google.com/open?id=0B3Hvvimp8ZG2b3ZEWjdvMWV1SW8

Podstawa programowa Biologia 2015- str. 1-31

https://drive.google.com/open?id=0B3Hvvimp8ZG2bnQ4TWkzQllyMVU