Klucz do Sukcesu: zbiory z biologii i chemii- JEDYNE rzetelne dane- CZĘŚĆ 2

24/08/2017

Po zestawieniu podręczników i vademecum użytecznych w nauce do matury z biologii i chemii (które możesz znaleźć tutaj: https://alveolibiolchem.wordpress.com/2017/08/23/klucz-do-sukcesu-podreczniki-i-vademecum-jedyne-rzetelne-dane-czesc-1/) przyszedł czas na zbiory zadań! W szkole używasz jednego, koledzy mówią o innym, a co innego  przeczytałeś gdzieś w internecie? Koniec z subiektywnymi opiniami i mnogością artykułów, w których każdy ma inne zdanie na temat najlepszych książek.

Masz przed sobą czyste fakty, twarde dowody na to, które zbiory zadań przygotowały ponad 500 najlepszych maturzystów z całej Polski tak, że zdali maturę w większości na ponad 80% i obecnie studiują na kierunkach: lekarski, wojskowy lekarski lub lekarsko-dentystyczny. W powyższym linku znajdziesz też wstęp do projektu Klucz do Sukcesu i ogólne dane o ankietowanych- z jakich byli uczelni, roczników i jak poszła im matura. Z perspektywy czasu najlepiej się ocenia użyteczność materiałów. 

Są to jedyne tak rzetelne dane, opierające się na czystej statystyce, a nie subiektywnej opinii jednej osoby.

1. ZBIORY DO CHEMII

Chyba nie ma nikogo, kto byłby zaskoczony takimi wynikami. O ile rola podręczników do chemii nie jest aż tak silna w przygotowaniu do matury, o tyle zbiory zadań są tutaj kluczowe i naprawdę trudno się bez nich obejść. Obecni studenci najlepszych kierunków w Polsce tak zadecydowali (możliwa była więcej niż jedna odpowiedź):

 1. Witowski 79,5%
 2. Pazdro 74,8%
 3. Teraz Matura Zadania i arkusze  30,1%
 4. Medyk (Persona) 18,9%
 5. To jest chemia Nowa Era 16,6%
 6. Kosztołowicz 7,8%
 7. Omega (Pac) 6,1%
 8. Mniej niż 2%: Greg, Operon, Maturalnie że zdasz WSiP

Bezkonkurencyjnie wygrał Witowski i Pazdro. Resztę wyników należałoby traktować jako uzupełnienie do tych zbiorów zadań. Jeśli chodzi o Personę- jeśli ktoś zdąży przerobić kilka tysięcy zadań w środku, na pewno zda maturę na minimum 90%- ale do tego potrzeba czasu i determinacji, bo zadania należą do tych bardziej wymagających. Jeśli jednak chcesz iść na medycynę, co to dla Ciebie 🙂

2. ZBIORY DO BIOLOGII

Przed nami kolejne zestawienie, które może trochę dziwić, ale powód może nasuwać się sam- tak naprawdę dobrych zbiorów do biologii na rynku jest mało, o ile w ogóle można jakieś wyróżnić. Warto przypomnieć jak kiedyś wyglądały egzaminy na uczelnie medyczne- miały formę testową, liczyła się czysta wiedza, więc nie mamy na chwilę obecną tak wielu dobrych zbiorów jak do chemii czy fizyki. Potrzeba tworzenia zadań z treścią pojawiła się całkiem niedawno. Tym bardziej odczuwany jest brak zbiorów do nowej matury, która charakteryzuje się dużą ilością tekstu i analizą zagadnień, a mniej jest odtwórczej pracy z pamięci.

 1. Witowski 52,1%
 2. Teraz Matura Zadania i arkusze 38,3%
 3. Bukała 23,2%
 4. Trening przed maturą 17,6%
 5. Medyk (Persona) 14,3%
 6. Ok. 10% napisało, że nie korzystało z żadnego zbioru
 7. Małgorzata Jagiełło Omega 8,4%

Spora część osób dopisywała odpowiedzi, mówiąc, że nie korzystały one z żadnego zbioru, albo robiły same arkusze maturalne. Zbiory do biologii to kwestia bardzo indywidualna. Oceń sam lub ze swoim nauczycielem, czy i jakie zbiory są Ci potrzebne- każdy ćwiczy inne umiejętności i ma inną formę.

Dlaczego to zestawienie mnie osobiście nieco zdziwiło? Ponieważ zbiór Małgorzaty Jagiełło znalazł się, bądź co bądź, dość nisko. Jest on całkiem nowy, niezbyt popularny, aczkolwiek powinno być zupełnie odwrotnie- wystarczył mały research żeby dowiedzieć się, że pani Małgorzata Jagiełło pracuje w CKE i jest odpowiedzialna za tworzenie banków zadań maturalnych. Czy warto zajrzeć do jej zadań- odpowiedzcie sobie sami 😉

3. MATERIAŁY CKE

Czy trzeba zrobić wszystkie arkusze jakie tylko wyszły? A może tylko te najnowsze? Niezaprzeczalnie im więcej pracy włożysz w maturę, tym wynik będzie wyższy, lecz jeśli nie masz czasu robić wszystko naraz- zerknij, co najbardziej się opłaca:

 1. Wszystkie arkusze jakie kiedykolwiek wyszły i są dostępne (wraz z próbnymi, czerwcowymi, podstawowymi)- 63,9%
 2. Informator Maturalny 2015- 30,1%
 3. Większość arkuszy CKE, ale raczej te nowsze- 28,9%
 4. Zbiór zadań z biologii CKE- 28,5%
 5. Zbiór zadań z chemii CKE- 28,3%
 6. Około 3,5% osób obejrzało filmy dostępne na stronie CKE
 7. 3,1% zrobiło tylko arkusze od 2015 roku

Czy zatem trzeba robić dużo materiałów od CKE? Jak najbardziej tak. Skoro to oni układają maturę, chyba nie znajdziesz lepszego materiału do ćwiczeń, pracy i zapoznania z formą egzaminu. A wiadomym jest, że zadania z poprzednich lat często się powtarzają- inna treść, inny obrazek, ale chodzi o dokładnie to samo.

W kolejnej (trzeciej) części Klucza do Sukcesu dowiesz się, ile z ponad pół tysiąca najlepszych maturzystów w kraju chodziło na kursy i korepetycje oraz z jakich przedmiotów. Przeczytasz, czy uważają, że było warto- czy może żałują, że tracili czas i pieniądze? Aby nie przegapić kolejnej porcji wiedzy, subskrybuj bloga (na pasku po prawej, lub w wersji mobilnej na dole), a także daj lajka dla strony Alveoli BiolChem- niedługo znajdziesz tam konkurs na rozpoczęcie roku!

Badaniami Klucz do Sukcesu zainteresował się sam pan Witowski, serdecznie dziękuję za miłe słowa! (zobaczyć możesz je tu: https://alveolibiolchem.wordpress.com/2017/08/24/gdy-bog-biolchemow-lajkuje-twoja-strone/)