Klucz do Sukcesu: podręczniki i vademecum – JEDYNE rzetelne dane – CZĘŚĆ 1

23/08/2017

Fora maturalne są wręcz zapchane pytaniami o książki i zbiory, z których najlepiej korzystać podczas nauki do matury. Nic dziwnego, ponieważ nikt nie chce tracić czasu na publikacje, które niewiele mu pomogą. Liczy się efektywność!

Z myślą o wszystkich maturzystach zebrałam realne dane od studentów uczelni medycznych. Dlaczego od nich? Musiałam mieć pewność, że osoby biorące udział w ankiecie osiągnęły bardzo wysokie wyniki na swoim egzaminie– na potwierdzenie tych słów rzuć okiem na wykres, mówiący o procentach, jakie zdobyli- a nikt nie ma wątpliwości, że na poniższe kierunki trzeba zdać go świetnie. Koniec z subiektywnymi opiniami licealistów na temat zbiorów i podręczników, nie wiedząc tak właściwie, czy droga, którą podążają jest słuszna- przejrzyj te dane, żeby dowiedzieć się, które książki można uważać za NAPRAWDĘ skuteczne. Jak każde wiarygodne dane, starałam się, żeby próba była wysoka- udało się zebrać odpowiedzi od ponad 500 studentów kierunków: lekarski, wojskowy-lekarski i lekarsko-dentystyczny z niemalże całej Polski!

Wierzę, że dane te będą przydatne dla wszystkich maturzystów, nie tylko tych, którzy wybierają się na uczelnie medyczne. Jest to pierwsza część mojego projektu „Klucz do Sukcesu”, w którym staram się ocenić, które pomoce naukowe są naprawdę warte polecenia.

Większość ankietowanych zdobyło wynik ponad 80% z biologii, jak również z chemii. Roczniki, na których skupiała się ankieta, w większości pisały nową maturę od 2015 roku. Brały w niej udział również osoby, które dopiero co dostały się na wymarzoną uczelnię. Masz przed sobą jedyne tak rzetelne dane na temat książek, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel.

  1. PODRĘCZNIKI

Podsumujemy tu z jakich podręczników korzystali nasi ankietowani studenci- zbiorczo do chemii i biologii. Była możliwość zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi.

 1. Nowa Era 67,8%
 2. Operon 49,9%
 3. Oficyna Edukacyjna Pazdro 46,4%
 4. Biologia Bukała 21,9%
 5. WSiP 20%
 6. Villee, Campbell 20%
 7. Pozostałe- mniej niż 3%- McMurry, PWN, Lewiński, Krzeczkowska, Krótkie Wykłady, Danowski, MAC

Warto wspomnieć, że jedną z ważniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać, jest adekwatność książek do pisanej matury. Oznacza to, że jeśli piszesz nową maturę, najlepszym wyborem są książki dopuszczone do użytku do nowej podstawy programowej. Stare książki mogą być pomocne, jednakże nie powinny być Twoją bazą– doczytuj z nich, żeby lepiej zrozumieć dany temat, ale pamiętaj, że obowiązują Cię nowe książki i to tam szukaj wskazówek, co może się pojawić na maturze.

2. VADEMECUM

Dobre do powtórek i szybkiego przyswojenia danego tematu. Jakie wydawnictwa są najlepsze według tych, którzy osiągnęli sukces na maturze?

 1. Operon 38,7%
 2. Spora część nie korzystała z żadnego Vademecum 35,8%
 3. Teraz Matura Nowa Era 22,5%
 4. Biologia Ewy Pyłki- Gutowskiej 15,5%
 5. WSiP 9,6%
 6. Greg 6,1%
 7. Poniżej 3%- Persona, Collegium Novum, inne

W następnej części dowiesz się, jakie zbiory są najlepsze do nauki do matury z biologii i chemii, czy warto chodzić na kursy i korepetycje- jeśli tak, to jakie- oraz poznasz tricki i porady osób, które są na najlepszych uczelniach w kraju. Żeby nie przegapić nowego podsumowania Klucz do Sukcesu- dołącz do subskrypcji, którą znajdziesz na pasku obok (a w wersji mobilnej- na dole). Zostaw też lajka na fb Alveoli BiolChem- szykuje się niezły konkurs!

Badaniami Klucz do Sukcesu zainteresował się sam pan Witowski, serdecznie dziękuję za miłe słowa! (zobaczyć możesz je tu: https://alveolibiolchem.wordpress.com/2017/08/24/gdy-bog-biolchemow-lajkuje-twoja-strone/)