Wglądy i odwołania w erze COVID-19: wszystkie najświeższe informacje

Zastanawiasz się, czy warto obejrzeć swoją pracę? Jasne, że tak! Pamiętaj, że Twoja przygoda z maturą jeszcze się nie skończyła. Nie przestawaj walczyć o swoją przyszłość. Zwłaszcza, że prawo do wglądu masz przez 6 miesięcy od wyników! Żeby łatwiej się zorientować w procedurach, podzieliłam artykuł na trzy części: czyli co musisz zrobić przed wglądem, co w jego trakcie, a także co dzieje się po wglądzie.
 

PRZED WGLĄDEM

 
Poniżej w kolejności alfabetycznej znajdziesz szczegółowe wskazówki dla swojego okręgu jak złożyć wniosek o wgląd:
 
  1. OKE Gdańsk – wejdź w link: https://www.oke.gda.pl/index.php?page=wniosek-o-wglad, a następnie pobierz wniosek o wgląd do egzaminu maturalnego. Pod tym linkiem masz już informacje, gdzie go wysłać.
  2. OKE Jaworzno – wejdź w link: https://oke.jaworzno.pl/www3/wnioski/, a następnie rozwiń “Egzamin maturalny”- stamtąd pobierz i wypełnij wniosek “Załącznik 25b”. Mail, na który go wyślesz jest napisany czerwonymi literami na wniosku 😉
  3. OKE Kraków– akurat Kraków postawiło na wypełnianie wniosku bezpośrednio na stronie. Przejdź przez wszystkie kroki na: https://www.oke.krakow.pl/wniosek_o_wglad/.
  4. OKE Łomża – wejdź na stronę: http://oke.lomza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=91, a następnie pobierz i wypełnij “Wniosek o udostępnienie do wglądu pracy z egzaminu maturalnego”. Wyślij go (np. mailem) na dane z zakładki “Kontakt”.
  5. OKE Łódź – wejdź w: http://www.oke.lodz.pl/info.php?i=321, a następnie postępuj według dokładnych instrukcji na stronie.
  6. OKE Poznań – pobierz i wypełnij “druk wniosku o wgląd” z: https://www.oke.poznan.pl/cms,163,wniosek_o_wglad_do_sprawdzonej_i_ocenionej_pracy_egzamin_maturalny_2014.htm, a następnie . Strona jest tak zagmatwana, że od razu podaję link do kontaktu- wyślij wniosek np. mailem: https://www.oke.poznan.pl/cms,93,telefony.htm
  7. OKE Warszawa – o paniee, jaka tu technologia. Do wglądów jest osobna strona, zapraszam: https://okewglady.azurewebsites.net/
  8. OKE Wrocław – pobierz ten wniosek: https://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/EMZalacznik25a.pdf i wyślij go (np. mailem) na dane z linka: https://oke.wroc.pl/kontakt/

lle czeka się na odpowiedź z OKE?
Odpowiedź dostaniesz w ciągu 5 dni roboczych. Określone zostaną: data, godzina i miejsce wglądu. Często nie ma później możliwości zmiany terminu, więc kiedy dostaniesz wiadomość (np. OKE do Ciebie zadzwoni) zastanów się, czy na pewno ten termin Ci odpowiada.
 
Czy na wgląd może iść inna osoba zamiast Ciebie?
Nie, nie dopuszcza się do wglądu innych osób ani pełnomocników. Podczas wglądu nikt nie może Ci także towarzyszyć- jedyny wyjątek jest wtedy, gdy jesteś osobą niepełnoletnią (wtedy jest to rodzic).
 

NA WGLĄDZIE

 
Co wziąć: Koniecznie weź ze sobą dowód tożsamości i maseczkę ochronną. Zaleca się także wzięcie własnego klucza oceniania (wydrukowanego lub w telefonie) oraz przyborów do pisania (konkretnie: ołówek albo kolorowy długopis- inny niż czarny czy niebieski). Jeśli będziesz korzystać z dostępnych na miejscu zasad oceniania, musisz mieć rękawiczki. Na obejrzenie swojej pracy masz max. 25 min. Właśnie po to weź ze sobą telefon komórkowy i zrób dokładne, wyraźne zdjęcia każdej strony.
 
Ekspert na wglądzie: Możliwe, że obiło Ci się o uszy tzw. “spotkanie z ekspertem”. Możesz na nie iść, możesz nie iść. Generalnie nie ma to większego znaczenia, ponieważ ekspert nie przyznaje punktów. Ma on za zadanie służyć radą i wiedzą. Lepiej jednak na spokojnie w domu wszystko sobie przeanalizować. Z doświadczenia wiem, że często te rozmowy są bezowocne i zabierają nadzieję, albo przeciwnie- dają fałszywą nadzieję.
 

COVID-19: Komisje zachęcają, żeby spędzać na wglądzie jak najmniej czasu. Mam nadzieję, że nie trzeba nikomu tego powtarzać, ale na wgląd przychodzą wyłącznie osoby zdrowe!!! Jeśli masz objawy zakażenia, jesteś na kwarantannie lub mieszkasz z osobą na kwarantannie (to samo dotyczy kogokolwiek, kto chce na Ciebie czekać na terenie wglądów) to absolutnie nie idź na wgląd. Możesz to zrobić za tydzień, dwa, a nawet i miesiąc- najważniejszy jest rozsądek.

 

PO WGLĄDZIE

Obejrzane- i co teraz?

Teraz najważniejsze- szukaj punktów! Arkusze sprawdzane są przez ludzi, którzy- jak każdy- mylą się, mogą być zmęczeni, niewyspani, rozkojarzeni. Nie ma nic złego w zweryfikowaniu czy z Twoją pracą wszystko przebiegło tak, jak powinno. Co więcej, jest to postępowanie, które zdecydowanie zalecam już na całe życie- taka zasada ograniczonego zaufania i upewnienie się, że zrobiło się wszystko, co tylko się dało. To pozwala spać spokojnie.

Jeśli masz podstawy sądzić, że Twój arkusz powinien dostać więcej punktów składasz wniosek o weryfikację sumy punktów, czyli tzw. “odwołanie”. Jeśli Komisja przyzna Ci rację, dostajesz nowe świadectwo i dostajesz się na wymarzony kierunek. Super, prawda? Tylko nie zastanawiaj się zbyt długo- po wglądzie wniosek trzeba wysłać w ciągu 2 dni!

Problem jednak w rozpoznaniu, co tak naprawdę warto zgłosić, a co nie. To już trzeci rok, kiedy jestem dostępna dla maturzystów w wakacje, żeby właśnie pomóc to rozstrzygnąć. Tak tak, planujemy pod to swoje urlopy 😉 W zeszłym roku zasypały mnie maile i wiadomości, i finalnie udało nam się zdobyć dużo punktów rekrutacyjnych. I nagle okazało się, że te wszystkie osoby, przez czyjś błąd, mogły mieć rok w plecy- albo nawet na zawsze zrezygnować z marzeń. Satysfakcja i gigantyczna radość, kiedy przychodzi pozytywna odpowiedź z OKE jest nie do opisania. Czasem mówię, że zamieniam się w takiego biolchemowego prawnika- bo, tak de facto, bronię Waszych interesów.

W tym roku zrobiłam burzę mózgu (tak, jednego :D) i wymyśliłam nowe rozwiązania, które ułatwią maturzystom konsultacje- między innymi teraz zdjęcia arkusza można wysłać bezpośrednio przez stronę główną Alveoli, a nie, jak wcześniej, przez maila. Zrób to od razu, jak tylko je zdobędziesz, bo mamy tylko 2 dni. Pamiętaj, że zdjęcia arkusza wysyłasz do mnie za darmo. Nie ma co ukrywać- istnieje ryzyko, że nie będzie czego ulepić. Wtedy po prostu uczciwie Ci to powiem i nie będę brać pieniędzy za naciągane wnioski i fałszywą nadzieję. Jeśli jednak coś znajdę, dam Ci znać i decyzja, czy zechcesz skorzystać z mojej odpłatnej pomocy w pisaniu wszystkich kolejnych wniosków i przejściu przez następne etapy należy do Ciebie.

Jeśli po tym artykule masz jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się pisać na alveoli@wp.pl lub skorzystać z formularza na stronie.