Coraz więcej korepetytorów oferuje możliwość nauki przez internet. Chętnych przybywa, jednak wciąż pozostaje duża część osób, które nie są przekonane czy ta forma nauki będzie dla nich odpowiednia. Przeczytaj 10 punktów, w których zebrałam najważniejsze wady i zalety korepetycji online!
1. Oszczędność czasu
Zarówno Ty, jak i korepetytor nie tracicie czasu na dojazdy. Jest to główna zaleta takich zajęć, zwłaszcza wtedy, kiedy macie napięty grafik.
2. Dowolna lokalizacja
Jesteś na drugim końcu Polski, a może podczas wakacji pracujesz za granicą- nieważne ile kilometrów Was dzieli- zawsze możesz mieć lekcje. Nawet jeśli na co dzień masz lekcje face-to-face ze swoim nauczycielem i wyjedziesz na weekend, wciąż możecie się spotkać w sieci, przez co nie przepadają Ci zajęcia. Podobnie jeśli złamiesz nogę lub dopadnie Cię przeziębienie. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę dostęp do internetu i chęci 🙂
3. Swoboda
Jesteś w dresie? Masz bałagan w pokoju? Nie ma problemu! Zazwyczaj podczas lekcji online widzicie wspólnie wirtualną tablicę lub platformę, na której odbywa się lekcja. Nawet jeśli jest to lekcja przez Skype, to Ty decydujesz jaki fragment otoczenia obejmie Twoja kamerka- jeśli w ogóle będzie w użyciu. Video obniża jakość połączenia, więc wystarczy, że połączenie będzie głosowe, a korepetytor udostępni Ci swój ekran, na którym będzie pisać i omawiać różne zagadnienia- i już można uczestniczyć w pełnowartościowej lekcji.
4. Wymagany sprzęt
Potrzebujesz standardowego wyposażenia- komputera z mikrofonem (często wbudowanym), zainstalowanej platformy, na której działa nauczyciel (na przykład Skype), internetu i…. zeszytu, długopisu, ulubionego kubka z kawą. Jeśli masz problemy z łączem, możesz sprawdzić jego szybkość na stronie Speed Test. Zapytaj czy nauczyciel ma tablet graficzny- praca na nim zdecydowanie poprawia komfort lekcji, gdyż może pisać wszystkie informacje na wirtualnej tablicy. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez niego!
5. Oszczędność pieniędzy
Jeśli spotkania odbywają się wyłącznie online, zazwyczaj są one również tańsze- korepetytor nie dojeżdża, ani nie drukuje też materiałów, tylko może je Tobie wysłać w formie elektronicznej.
6. Dostępność świetnych korepetytorów z innych miast
Jeśli w Twoim mieście nie ma odpowiedniego dla Ciebie korepetytora lub znasz dobrych nauczycieli z innych okolic, możesz mieć profesjonalne lekcje, które dawniej wiązały się z kilkugodzinnymi podróżami pociągiem lub po prostu brakiem takich zajęć z powodu bariery nie do przeskoczenia- lokalizacji. Teraz możesz uczyć się u najlepszych, o ile tylko mają miejsca i są gotowi na prowadzenie zajęć przez internet (nie każdy korepetytor chce lub umie to robić).
7. Tempo lekcji
Zazwyczaj jest nieco wolniejsze, niż lekcje na żywo. Korepetytor powinien tak prowadzić lekcję, żeby nie było przestrzeni do błędów- nie widzi przecież, co zapisujesz. Każde trudne słowo, a czasem cała notatka, powinna być zapisana na ekranie- wtedy masz pewność, że wszystko dobrze zrozumiesz.
8. Sposoby weryfikacji wiedzy
Standardowo dostajesz test, piszesz i oddajesz, a korepetytor nanosi na kartce poprawki. Natomiast jak to wygląda podczas lekcji online? Istnieją platformy do tworzenia własnych testów wiedzy. Jeśli rozwiązujesz matury, korepetytor może poprosić Cię o wysłanie skanów lub zdjęć i wspólnie ją omówić. Jest to jedna z niedogodności lekcji online, z którą należy się liczyć, lecz korepetytor powinien na to być przygotowany i mieć opracowane skuteczne sposoby na ominięcie takich problemów.
9. Samodzielność
Gdy korepetytor zadaje pracę domową, ciężko mu będzie to tak naprawdę zweryfikować- może na przykład poprosić o zdjęcia lub omówić zadania, który przysporzyły Ci trudności. Pamiętaj jednak, że nie robisz jej ani dla nauczyciela, ani dla rodziców, ale tylko i wyłącznie dla siebie- ćwiczysz w ten sposób omawiany materiał i utrwalasz go.
10. Nowoczesne metody nauczania
Niewątpliwie zaliczamy do nich lekcje online. Nauczyciel może w czasie rzeczywistym pokazać Ci grafiki i animacje niezbędne do zrozumienia złożonych procesów oraz korzystać z wszelkich materiałów multimedialnych i interaktywnych jakie tylko znajdzie- taka lekcja jest zdecydowanie ciekawsza i bardziej dynamiczna.
Mam nadzieję, że teraz masz już ogólny obraz korepetycji online i ułatwi Ci to znacznie podjęcie decyzji czy takie lekcje są dla Ciebie 🙂